Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolski „Dzień Seniora” z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Policją

Do tegorocznej ogólnopolskiej akcji " Dzień Seniora", Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie zaprosił wieruszowskich policjantów. Wspólne działania w tym roku przebiegły pod hasłem „Zdrowi, bezpieczni i aktywni”. Tematem przewodnim akcji było szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych.

Wiele starszych osób pada ofiarą przestępstw takich jak, oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, przemoc, czy dyskryminacja ze względu na wiek. W trosce o ich bezpieczeństwo wieruszowski Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Komendą Powiatową Policji w Wieruszowie 16 października 2019 roku w inspektoracie ZUS w Wieruszowie zorganizowali specjalne stoisko profilaktyczne. W ramach tego dyżuru popularyzowano wiedzę z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Podczas pobytu w ZUS policjant przestrzegał seniorów między innymi przed oszustami, podszywającymi się pod pracowników różnych instytucji. Wskazywał, że urzędnicy np. nie zapraszają telefonicznie na spotkania w sprawie dziedziczenia składek emerytalnych, nie odwiedzają swoich klientów w domach, aby obliczyć albo przeliczyć im świadczenia oraz nie wysyłają e-mailem faktur. Takie zaproszenia i spotkania często służą wyłudzeniu danych. Dlatego warto znać metody działania sprawców, by nie stać się ofiarą przestępstwa.

Ponadto mundurowy przestrzegał przed nadmiernym zaufaniem wobec osób obcych oraz przekazywał cenne wskazówki, które pomogą uniknąć przestępstw popełnianych różnymi metodami na szkodę osób starszych. Policjant zwracał również uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Poza tym każdy mógł się dowiedzieć, jak działa „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikacja „Moja Komenda”. Odwiedzający stoisko seniorzy otrzymali też materiały profilaktyczne udostępnione przez Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

asp.sztab. Damian Pawlak

  • Policjant w ZUS rozmawia z kobietą
  • Policjant w ZUS rozmawia z mężczyzną
  • Informacje o oszustwach