Uważajmy na włamywaczy! - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na włamywaczy!

W związku z pojawiającymi się na terenie powiatu wieruszowskiego włamaniami do domów jednorodzinnych, policjanci apelują do mieszkańców o ostrożność i przezorność.

W ostatnim czasie w powiecie wieruszowskim doszło do kilku włamań, głownie do domów jednorodzinnych. Przestępcy dostają się do pomieszczeń najczęściej poprzez wyważenie drzwi tarasowych lub okien. Ich łupem często pada biżuteria i pieniądze. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z faktem włamania, bądźmy ostrożni szczególnie w informowaniu nieznajomych na temat trybu życia naszych sąsiadów lub godzin ich nieobecności w mieszkaniu.

Większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza tak zwane rozpoznanie terenu przez złodzieja lub włamywacza. Dlatego pamiętajmy, że jeżeli cokolwiek wyda nam się dziwne lub podejrzane w zachowaniu przypadkowo napotkanych osób w pobliżu naszych posesji lub na klatkach schodowych o poinformowaniu policji pod numerem alarmowym 62 78 32 411 lub 112 o zaobserwowanej sytuacji. Zapewniamy, że każda przekazana informacja będzie zweryfikowana.

Apelujemy również do właścicieli obiektów handlowych i zakładów produkcyjnych o właściwe zabezpieczenie mienia oraz o dbałość urządzeń monitorujących i rejestrujących.

Jednocześnie poszukujemy sprawców włamania do jednego z domów jednorodzinnych w Swobodzie, w gminie Lututów. Do tego zdarzenia doszło 30 listopada br. prawdopodobnie w godzinach wieczornych. Wówczas nieustaleni do chwili obecnej złodzieje, włamali się do domu, skąd skradli biżuterię oraz pieniądze.

Wszystkie osoby, które mogą posiadać jakiekolwiek informacje w tej sprawie lub w sprawie podobnych sytuacji prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Wieruszowie pod nr tel. 62-78-32-411 lub 997. Osobom kontaktującym się zapewniamy anonimowość.

 

Oto kilka ważnych wskazówek, które pozwolą lepiej zabezpieczyć mienie.

Pamiętaj!

- zamykaj okna i drzwi zawsze kiedy wyjeżdżasz, zwłaszcza znajdujące się z tyłu budynku (nawet jeśli to tylko wyjazd na zakupy)

- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;

- zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących,

- wychodząc z domu pamiętaj o załączeniu urządzeń alarmowych (jeżeli takie są),

- nie trzymaj dużej gotówki w domu,

- nie trzymaj w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, poszukaj też oryginalnej skrytki (innej niż słoik lub barek);

Warto także sporządzić dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Poinformuj Policję gdy:

- zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,

- usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,

- zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,

- zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.

Policja apeluje do mieszkańców o obserwowanie i informowanie funkcjonariuszy, nawet anonimowo, o kręcących się, podejrzanie zachowujących się osobach bądź samochodach z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych, dzwoniąc na numer 62 78 32 411 czynny całą dobę, lub 112.

asp.sztab. Damian Pawlak