Rozpoczęcie roku szkolnego tuż, tuż...
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022 w pobliżu placówek oświatowych pojawią się policyjne patrole. Policjanci zadbają o bezpieczeństwo najmłodszych, szczególnie w pobliżu szkół, gdzie należy spodziewać się zwiększonego natężenia ruchu.
Policjanci przygotowują się do powrotu dzieci i młodzieży do szkół. W ostatnich tygodniach wakacji funkcjonariusze sprawdzali stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wnioskowali do zarządców dróg o usunięcie nieprawidłowości lub uzupełnienie oznakowania.
W pierwszych dniach nauki policyjne patrole, pojawią się w rejonach szkół, gdzie zwrócą uwagę na nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, kierujących i pieszych. Policjanci będą przypominać o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściami dla pieszych oraz obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę na pojazdy zatrzymujące się przy szkołach w kontekście zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.
W trosce o bezpieczeństwo na drogach przypominamy, że od 1 czerwca 2021 r. weszły w życie znowelizowane przepisy Ustawy z dnia 25 lutego 2021 roku – Prawo o ruchu drogowym, zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach.
Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.
W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
zachować szczególną ostrożność,
zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.
Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu.
Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m. Powyższej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.
Asp. sztab. Damian Pawlak