Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak bezpiecznie korzystać z hulajnóg elektrycznych

Data publikacji 26.07.2024

Wakacje w pełni, dobra pogoda sprzyja by przebywać na świeżym powietrzu. Często poruszając się po drogach czy ścieżkach rowerowych korzystamy z hulajnóg elektrycznych. Dlatego wieruszowscy policjanci przypominają o zasadach korzystania z takich urządzeń. Pamiętajmy nie jesteśmy sami na drodze dbajmy o bezpieczeństwo swoje, ale także innych uczestników ruchu.

Okres wakacyjny i piękna pogoda sprawia, że znaczna część z nas i naszych pociech wybiera jednoślady jako środek lokomocji. Zauważamy znaczną liczbę dzieci i młodzieży jeżdżących na deskorolkach, rowerach czy hulajnogach elektrycznych. Dlatego też apelujemy do rodziców, aby zaopatrzyły swoje pociechy w kaski ochronne i ochraniacze, które zminimalizują skutki ewentualnych upadków. Czy jeździmy wolno czy szybko, po jakiej nawierzchni się poruszamy oraz jakie dystanse pokonujemy - pamiętajmy zawsze o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa! Bardzo dużo urazów głowy podczas upadków dałoby się uniknąć, gdyby poszkodowany zakładał kask i dodatkowo ochraniacze.

Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki. Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Czego zabrania sie kierującemu hulajnogą elektryczną:

  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów

Pamiętajmy! Elementy ochronne zakładamy za każdym razem, gdy wybieramy się na przejażdżkę. Używanie kasków może spowodować, że skutki zdarzenia będą mniej dotkliwe dla naszego życia i zdrowia. W razie upadku lub potrącenia kask ochronny uchroni głowę przed poważnym urazem, a może nawet uratować życie. Osoby poruszające się jednośladami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki powietrzne, ani pasy bezpieczeństwa tak jak podróżujących samochodem, a upadek czy zderzenie z przeszkodą może skończyć się tragicznie.

Apelujemy do wszystkich osób korzystających z elektrycznej hulajnogi o zachowanie zdrowego rozsądku. Kierujący hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo.

starszy aspirant. Piotr Siemicki

Powrót na górę strony