Informacje

Uszkodził samochód i wjechał do rowu - bo był pijany

Data publikacji 23.09.2024

71-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego spowodował kolizje drogową uderzając w osobowego fiata, a następnie odjechał z miejsca i swoją jazdę zakończył w rowie. Jak się okazało powodem tego zachowania był pity wcześniej alkohol. Alkomat wykazał stężenie w jego organizmie ponad 2 promili. Policjanci dokonali tymczasowego zajęcia pojazdu. Teraz odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, nie uniknie także odpowiedzialności za spowodowanie zdarzeń drogowych.

21 września 2024 roku po godzinie 16:00 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie, że w Pieczyskach na ulicy Spacerowej VW Golf znajduje się w przydrożnym rowie. Skierowani na miejsce funkcjonariusze zastali 71-latka stojącego przy samochodzie, od którego wyczuli woń alkoholu. Mężczyzna przyznał się policjantom, że to on kierował tym pojazdem i wjechał do rowu. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego ponad 2 promile alkoholu. Jak się okazało to nie jedyne przewinienia 71-latka. ponieważ chwile wcześniej doprowadził do zderzenia z Fiatem Croma. Do tego zdarzenia doszło w miejscowości Górka Wieruszowska i wówczas podczas manewru omijania zahaczył i uszkodził tył osobowego fiata, którym kierowała 47-latka. Po tej kolizji kierujący golfem odjechał z miejsca zdarzenia i kierował się w kierunku Pieczysk, gdzie zakończył swoja jazdę wjeżdżając do rowu. Uszkodzeniu oprócz pojazdów uległ również znak B-20 STOP.  Policjanci zatrzymali mężczyźnie uprawnienia oraz dowód rejestracyjny od VW. 71-latek oprócz spowodowania kolizji drogowych odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości za co będzie tłumaczył się w sądzie. Policjanci zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonali tymczasowo zajęcia volkswagena.

Apelujemy!!!

Kiedy spożywasz alkohol, nigdy nie wsiadaj za kierownicę! Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo utraty życia bądź zdrowia.

Przypominamy

Ucieczka z miejsca kolizji traktowana jest jako wykroczenie lub przestępstwo, w zależności od okoliczności. Zgodnie z Kodeksem karnym, jeżeli sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Grozić za to może kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Ucieczka z miejsca kolizji ma negatywny wpływ na późniejsze procedury ubezpieczeniowe. Oddalenie się z miejsca zdarzenia powoduje regres ubezpieczyciela do sprawcy zdarzenia w związku z pokryciem kosztów naprawy pojazdu uszkodzonego w trakcie kolizji.

Jeżeli natomiast w wyniku zdarzenia drogowego jest osoba zabita albo ranna, kierujący pojazdem i inne osoby uczestniczące w zdarzeniu są obowiązane:

  • udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję
  • nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku
  • pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się – niezwłocznie powrócić na to miejsce.

st. asp. Piotr Siemicki

Powrót na górę strony