W dniu Babci policjanci spotkali się z seniorami w Hucie
Dzień Babci i Dziadka to nie tylko okazja do świętowania, ale również czas, by zadbać o bezpieczeństwo seniorów. Wieruszowscy policjanci w trosce o osoby starsze spotkali się w Dziennym Domu Pomocy w Hucie przypominając, że najważniejsza jest świadomość zagrożeń i wiedza, że oszuści mogą działać w bardzo przekonujący sposób. Dlatego warto na co dzień zachowywać czujność i nie ufać osobom, które proszą o pieniądze lub poufne dane.
Dzień Babci i Dziadka to dobry moment, aby porozmawiać o zagrożeniach, które mogą ich dotyczyć, w tym o oszustwach, które niestety często są skierowane właśnie do osób starszych. Policjanci podczas prelekcji zorganizowanej z okazji tego święta w Dziennym Domu Pomocy w Hucie przekazali kilka kluczowych wskazówek, które pomogą seniorom nie dać się nabrać na różnego rodzaju oszustwa.
Omówiono i wyjaśniono najczęstsze metody działania oszustów takich jak:
- Metoda "na wnuczka": Oszuści podają się za bliską osobę, np. wnuczka lub wnuczkę, informując o nagłej sytuacji, która wymaga pieniędzy. Mogą twierdzić, że uczestniczyli w wypadku, są w szpitalu lub pilnie potrzebują pomocy finansowej.
- Metoda "na policjanta":Przestępcy dzwonią, podając się za funkcjonariusza policji, CBŚ lub innej służby, i ostrzegają przed rzekomym zagrożeniem, np. planowaną kradzieżą. Proszą o wypłacenie pieniędzy lub przekazanie oszczędności w ramach "pomocy w schwytaniu przestępcy".
- Oszustwa internetowe i telefoniczne: Seniorzy coraz częściej padają ofiarą oszustów działających w sieci. Fałszywe wiadomości e-mail, SMS-y z linkami do niebezpiecznych stron czy podejrzane oferty sprzedaży to tylko niektóre z metod wyłudzania danych osobowych i pieniędzy.
W trakcie spotkania policjanci przypomnieli o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wyjaśniając w jaki sposób można w łatwy sposób zgłaszać zagrożenia występujące w miejscu zamieszkania. Nie zbrakło informacji na temat bezpiecznego poruszania się po drogach ze zwróceniem szczególnej uwagi na korzystanie z elementów odblaskowych po zmierzchu. Rozmawiano także na temat nieprawidłowych zachowań pieszych i rowerzystów.
Policjanci, prowadząc prelekcje i edukując starsze osoby, pomagają im chronić swoje oszczędności. Pamiętajmy, że wspólna troska o bezpieczeństwo naszych babć i dziadków to najlepszy prezent, jaki możemy im ofiarować. W razie podejrzeń, że ktoś próbuje oszukać, należy natychmiast przerwać rozmowę i zgłosić sprawę na policję, dzwoniąc pod numer 112.
st. asp. Piotr Siemicki