Zwracajmy uwagę na osoby narażone na wychłodzenie
Zima to trudny czas, szczególnie dla osób bezdomnych, starszych i samotnych, które mogą być narażone na wychłodzenie organizmu. Niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego apelujemy o czujność i reagowanie na sytuacje, w których ktoś może potrzebować pomocy. Pamiętajmy, że czasami wystarczy tylko jeden telefon, który może zmienić wszystko!
W okresie zimowym policjanci kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne min. w opuszczonych budynkach, czy altanach działkowych. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach liczy się szybka reakcja. Obojętność może kosztować czyjeś życie. Osoby leżące na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Pamiętajmy, że człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Wówczas wystarczy jeden telefon, a zaalarmowane służby przybędą na miejsce i pomogą takie osoby doprowadzić do miejsc zamieszkania lub izb wytrzeźwień. Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne, które mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur, a niekorzystne warunki atmosferyczne mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej. Wieruszowscy policjanci zwracają się z prośbą do wszystkich, aby w przypadku napotkania osoby bezdomnej, samotnej, niepełnosprawnej lub nietrzeźwej, której pozostawienie na zimnie lub mrozie może skończyć się dla niej tragicznie zadzwonić na numer alarmowy 112 czynny całą dobę. Zachęcamy również do korzystania z mobilnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. Za pomocą aplikacji w łatwy, szybki i bardzo prosty sposób możemy poinformować Policję o osobie bezdomnej wymagającej pomocy.
Pamietajmy !!!
Każdy z nas może przyczynić się do ratowania ludzkiego życia, zgłaszając przypadki osób potrzebujących wsparcia. Wystarczy rozejrzeć się wokół i nie ignorować osób w trudnej sytuacji. Nie bądźmy obojętni – reagujmy!
st. asp. Piotr Siemicki