Debata o uzależnieniach w Staszicu
Policjanci przeprowadzili debatę społeczną wśród uczniów szkoły ponadpodstawowej im. Stanisława Staszica w Wieruszowie, poświęconą problemowi uzależnień. Podczas spotkania poruszone zostały zagrożenia związane z alkoholem, narkotykami oraz dopalaczami. Przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej omówili negatywny wpływ na zdrowie, życie i przyszłość młodych ludzi.
Policjanci mając na uwadze potrzebę ciągłej edukacji młodzieży i podnoszenie ich świadomości na temat uzależnień przeprowadzili 27 marca 2025 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica debatę poświęconą tej tematyce. W spotkaniu uczestniczyły Pani Karolina Krawczyk-Borowiec oraz Pani Smolis Anna z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Obecny był również pedagog szkolny Pani Aleksandra Skotarska. Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie reprezentowali st. asp. Anna Stępień, kom. Kamil Ostrycharz, asp. szt. Robert Olek oraz st. asp. Piotr Siemicki. Na początku policjant omówił skutki prawne zażywania niebezpiecznych używek, zwracając uwagę co robić, jeśli mamy podejrzenia, że nasi znajomi mają z nimi do czynienia. Podkreślił, że jeśli osoba została ukarana za przestępstwo umyślne w przyszłości może mieć trudności w podjęciu wybranego zawodu.
W drugiej części debaty głos zabrał przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Podczas prezentacji szczegółowo omówił skutki zdrowotne stosowania środków odurzających, alkoholu, nikotyny, zwracając uwagę na nieodwracalne konsekwencje dla organizmu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia praktyczne polegające na pokonaniu przygotowanego toru z założonymi alkogoglami i narkogoglami. Uczniowie mieli okazję przekonać się jak alkohol i narkotyki wpływają na naszą koncentracje i refleks.
Na koniec spotkania dzielnicowy zachęcał młodych ludzi do korzystania z aplikacji Moja Komenda oraz poinformował o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, narzędzia służącego zgłaszaniu niepokojących zdarzeń do których dochodzi np. w pobliżu miejscu zamieszkania.
Spotkanie miało na celu nie tylko uświadomienie młodzieży o zagrożeniach wynikających z uzależnień, ale także zachęcenie do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywność!
st. asp. Piotr Siemicki