„Pierwszy dzień wiosny za nami ”
Dzień 21 marca to od pokoleń, dzień nazywany potocznie przez młodzież „Dniem Wagarowicza”. W większości szkół w tym dniu nie odbywały się typowe zajęcia lekcyjne. Młodzież jednak mimo tego często wybierała „wolne” od nauki, decydując się na opuszczenie zajęć. Okres wiosenny niestety często sprzyja tzw. wagarom w trakcie których może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji. Ważne aby porozmawiać z dzieckiem o tym jakich sytuacji powinno unikać aby ten czas minął przede wszystkim bezpiecznie.
Pamiętajmy!
-ważny jest kontakt telefoniczny z dzieckiem i informacja dokąd dziecko idzie oraz z kim
-jeśli podejmiecie Państwo decyzję o pozostawieniu dziecka w domu, wówczas przypomnijmy zasady nie otwierania drzwi nieznajomym, jak również porozmawiajmy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu
-w przypadku wyjścia całą grupą:
Ustal z dzieckiem dokąd idzie, z kim i kiedy wróci .Poinformuj o niebezpieczeństwach związanych z obecnością w dużych centrach handlowych-zaczepianie przez obce osoby, zagrożenia o charakterze seksualnym, itp.
Porozmawiaj z młodym człowiekiem o niebezpiecznych zachowaniach, takich jak: proponowanie narkotyków (czy tzw. dopalaczy), eksperymentowanie z alkoholem, palenie papierosów, zaczepianie młodszych uczniów, bójki, rzucanie przedmiotami w jadące pojazdy, niszczenie mienia, kradzieże cudzego mienia, zaśmiecanie, głośne zachowywanie się w miejscach publicznych, i wiele innych zachowań naruszających ogólnie przyjęte normy społeczne bądź prawne-porozmawiaj z dzieckiem na temat konsekwencji.
Zwracajmy uwagę na młodych ludzi, którzy chcą kupić alkohol, papierosy oraz takich, którzy na naszych oczach stosują te używki ( jest to przejaw demoralizacji).
-sprzedawcy, który sprzedaje alkohol osobie małoletniej grozi oprócz kary do dwóch lat pozbawienia wolności również utrata koncesji na sprzedaż alkoholu.
-każdy niepokojące zdarzenie z udziałem osób niepełnoletnich zgłaszajmy pod nr tel. 997, 112.