Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszyła kampania "Łapki na kierownicę"

To kampania informacyjna polskiej Policji organizowana wspólnie z operatorem aplikacji Yanosik. Przedsięwzięcie ma na celu propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze w szczególności powstrzymanie się od korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego, wymagającego trzymania słuchawki w ręce.

Z chwilą włączenia wspomnianej aplikacji do użytkownika trafia żartobliwy komunikat „łapki na kierownicę”. Kampania swoim zasięgiem obejmie wszystkie województwa i będzie propagowana od 14 do 25 czerwca 2017 roku czyli w okresie czerwcowego długiego weekendu i wyjazdów wakacyjnych.

Policjanci przy każdej okazji przypominają o zagrożeniach związanych z rozmawianiem podczas jazdy przez telefon czy pisaniem smsów lub przeglądaniem stron internetowych. Mimo prowadzonych działań widok rozmawiających przez komórkę kierowców jest dość powszechny. Za tego rodzaju wykroczenie policjanci w 2016 roku w całej Polsce nałożyli blisko 92 tys. mandatów. W województwie łódzkim było to ponad 5700 mandatów i wniosków o ukaranie. Tylko do końca maja 2017 roku na terenie naszego garnizonu ukarano ponad 2730 rozmawiających przez telefon podczas jazdy. W myśl przepisów wynikających z prawa drogowego za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych. Korzystanie z komórki podczas jazdy wymagające trzymania słuchawki w ręce stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Kierowca zajęty ekranem telefonu ma rozproszoną uwagę i znacznie gorzej kontroluje sytuację na drodze. Poza tym nie trzyma kierownicy obiema rękoma i ma trudności w przełączeniu biegów. Badania wskazują, że nawet sześciokrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy kierowca odbiera telefon. Poza tym siedzący za kierownicą odbierając telefon  średnio na 5 sekund traci kontakt z otoczeniem. W tym czasie przy prędkości 100 km/h pokonuje aż 140 metrów. Wybranie numeru zajmuje średnio 12 sekund co przy prędkości 100 km/h pozwala przejechać aż 330 metrów. Przez ten czas na drodze i w jej obrębie następuje wiele zmian wymagających odpowiednich reakcji, na które każdy potrzebuje wystarczającą ilość czasu.  
Bądźmy odpowiedzialni na drodze.

Powrót na górę strony