Wieruszowscy dzielnicowi dbają o bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku
Dzielnicowi na co dzień pełniący służbę w Wieruszowie zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, zwłaszcza podczas wakacyjnego wypoczynku. W poniedziałek, wieruszowscy dzielnicowi spotkali się dziećmi i młodzieżą uczestniczącą w półkoloniach w Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Wieruszowie.
Wakacyjne miesiące to czas beztroski, odpoczynku od codziennych obowiązków szkolnych, dla dzieci i młodzieży. By te chwile po powrocie do szkolnej ławy kojarzyły się tylko z pięknymi wspomnieniami policjanci przypominają najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania w miejscach wypoczynku.
W czasie wakacji wieruszowscy dzielnicowi zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. W tym również celu 16 lipca 2018 roku dzielnicowi asp. Robert Olek i mł.asp. Paweł Ciura spotkali się z dziećmi i młodzieżą uczestniczącą w półkoloniach w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka oraz w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie. Działania profilaktyczne podejmowane przez policjantów wpisują się w ogólnopolską kampanię ,, Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", której tematyka ma na celu propagowanie właściwego zachowania na akwenach wodnych, w tym zasad bezpiecznej kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych. Dzieci zapoznawały się z zagrożeniami jakie niesie ze sobą niezachowanie należytej ostrożności przy korzystaniu ze zbiorników wodnych oraz w przypadku długiego pobytu na słońcu. Policjanci przypominali kilka zakazów obowiązujących podczas wypoczynku nad wodą.
Czego robić nie wolno:
- nie wolno korzystać z kąpieli w miejscach do tego nie wyznaczonych, kiedy to nie znamy akwenu, nie możemy ocenić głębokości zbiornika, dotyczy to również rzek, których silny prąd może być zagrożeniem dla dziecka a brak ratownika może skutkować tym, że pomoc nadejdzie za późno,
- nie wolno wchodzić do wody po wcześniejszej długotrwałej kąpieli słonecznej, ponieważ rozgrzany organizm narażony jest na szok termiczny,
- nie wolno skakać do wody ,, na główkę", kiedy nie możemy ocenić na jakiej głębokości znajduje się dno zbiornika. Takie skakanie grozi kalectwem!
Podczas prelekcji dzielnicowi zwrócili szczególną uwagę na bezpieczeństwo w miejscach publicznych, w ruchu drogowym i miejscu zamieszkania. W otwartej dyskusji odpowiadali na nurtujące dzieci i młodzież pytania, jak uniknąć sytuacji, w których może dojść do utonięcia a także co zrobić w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia.
Bezpieczeństwo w czasie wakacji to nie tylko czas wyjazdów. Duża liczba dzieci zostaje w domach. Dlatego policjanci przypominali również zasady bezpiecznego korzystania z internetu, by uniknąć zagrożeń.
Podczas zabaw na „świeżym” powietrzu dzieci mogą spotkać na swojej drodze zwierzęta. Policjanci instruowali również najmłodszych jak zachować się w sytuacji ataku psa. Dużym zainteresowaniem okazał się pokaz z udziałem policyjnego psa „Laresa” , który zaprezentował się pod czujnym okiem swojego przewodnika asp. sztab. Marcina Lipiety. Ponadto w trakcie spotkania dzieci miały możliwość obejrzenia policyjnych radiowozów i ich wyposażenia. Milusińscy bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa.
Pamiętajmy, że o bezpieczeństwie decyduje rozsądek i stosowanie się do zasad omówionych przez policjantów. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że wakacyjny wypoczynek zakończy się szczęśliwym powrotem do domu.