Nietrzeźwy sprawcą kolizji drogowej w Chobaninie
Do kolizji drogowej samochodu osobowego doszło w sobotnią noc, której sprawcą okazał się nietrzeźwy kierujący. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach oraz o nie kierowanie pojazdami na tzw.”podwójnym gazie”
Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło 1 grudnia 2018 roku tuż przed północą na drodze wojewódzkiej W482 w Chobaninie w powiecie wieruszowskim. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący seatem ibiza, 30 - letni mieszkaniec gminy Sokolniki, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, w wyniku czego stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i uderzył w ogrodzenie jednej z przydrożnych posesji. W wyniku tego zdarzenia 30 – latek nie doznał obrażeń ciała. Znacznie uszkodzony został pojazd uczestniczący w kolizji oraz ogrodzenie tej posesji. Jak ustalili policjanci na miejscu tego zdarzenia, kierujący seatem miał w wydychanym powietrzu aż prawie 1,5 promila alkoholu. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.
W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje : Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.Apelujemy również o nie kierowanie pojazdami pod działaniem alkoholu.
Policjanci przypominają o odpowiedzialności prawnej za kierowanie pojazdem mechanicznym i rowerem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.
Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:
– Grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.
– Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.
– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.
– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.
Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości stanowi wykroczenie. Nie popełniamy wykroczenia jeżdżąc rowerem po alkoholu poza drogami publicznymi, strefą zamieszkania lub strefą ruchu ani też rower prowadząc. Trzeba jednak pamiętać, że drogi publiczne to nie tylko drogi asfaltowe, także niektóre drogi gruntowe są drogami publicznymi.
Gdy kierujemy rowerem i w czasie kontroli wynik badania wyniesie od 0,1 do 0,25 mg/dm³ lub 0,2 do 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§2 kodeksu wykroczeń. Kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę aresztu od 5 do 14 dni, lub grzywnę od 20 do 5000 zł. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.
Jeżeli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu większe niż 0,25 mg/ dm³ lub 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§1a. Za ten czyn kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu od 5 do 30 dni lub grzywnę od 50 do 5 000 złotych. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.
W sytuacji gdy zasądzony zostanie zakaz prowadzenia rowerów, a rowerzysta wbrew orzeczonemu zakazowi będzie poruszał się rowerem, to niezależnie od tego czy będzie jechał trzeźwy, czy pijany – grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności w oparciu o art. 244 kodeksu karnego.
Należy pamiętać że większość urządzeń którymi policjanci badają kierujących, pokazują wynik w mg/dm3. Przemnożenie tego wyniku przez 2,1 daje dopiero wynik w promilach.