17 - latek odpowie za bezpodstawne wezwanie służb
Każde bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych, może doprowadzić do sytuacji, w której narażone zostanie zdrowie lub życie innej osoby. Darmowy numer nie oznacza, że możemy dzwonić w wolnej chwili i mówić o wymyślonych zdarzeniach lub sprawach, które w żaden sposób nie zagrażają naszemu życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu. O konsekwencjach takiego nieodpowiedzialnego zachowania przekonał się w środę 17 – letni mieszkaniec Wieruszowa, który zgłosił wymyślony wypadek drogowy w Wyszanowie, w gminie Wieruszów.
22 maja 2019 roku około godziny 17:30 dyżurny wieruszowskiej komendy policji został powiadomiony o mającym mieć miejsce wypadku drogowym w Wyszanowie, w gminie Wieruszów. Z telefonicznej relacji zgłaszającego wynikało, że w rejonie boiska sportowego doszło do zderzenia dwóch pojazdów, w wyniku czego cztery osoby zostały poszkodowane. Policjanci, strażacy i ratownicy medyczni zawiadomieni o zdarzeniu natychmiast pojechali na miejsce wypadku. Po ustaleniach policjantów okazało się, że nie doszło do żadnego wypadku drogowego, a jedynie na miejscu są dwaj mężczyźni, którym po prostu zabrakło paliwa w samochodzie. W tej sytuacji policjanci od razu ustalili miejsce pobytu zgłaszającego to zdarzenie. Okazał się nim 17 – letni mieszkaniec Wieruszowa, który nie krył swojego zaskoczenia i zdenerwowania na widok funkcjonariuszy w jego mieszkaniu. Nastolatek przyznał policjantom, że zgłosił wymyślony wypadek drogowy ale nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Dodatkowo po badaniu policyjnym alkomatem okazało się, że młody wieruszowianin miał w swoim organizmie ponad 1,5 promila alkoholu i ostatecznie został przekazany pod opiekę swojej matki. Teraz za zgłoszenie wymyślonego wypadku i niepotrzebnej interwencji służb ratunkowych 17 – latek odpowie przed sądem. Dodatkowo „żartowniś” musi liczyć się z kosztami interwencji poszczególnych służb. Poza tym nastolatek odpowie przed sądem rodzinnym za spożywanie alkoholu i stan nietrzeźwości w którym się znajdował.
Pamiętajmy !
Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się, czy sprawa którą zgłaszamy, wymaga interwencji Policji lub innych służb ratunkowych. Musimy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy blokujemy linię alarmową, ktoś inny może potrzebować pilnie pomocy!
Osoba, przez którą zostaniemy bezpodstawnie wezwani, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Za wywołanie niepotrzebnej czynności poprzez fałszywe zgłoszenie grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
asp. sztab. Damian Pawlak
Radiowóz przed siedzibą KPP w Wieruszowie