Dla bezpieczeństwa Babć i Dziadków nie tylko przy okazji ich święta
Policjanci przypominają o podstawowych zasadach i apelują do osób mających codzienny kontakt z seniorami, o wyczulanie ich na zagrożenia podczas zwykłych rozmów. Jak nie paść ofiarą oszustów, podszywających się pod policjanta, prokuratora, urzędnika poczty, czy banku.
NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!
Policja już kolejny raz apeluje o rozwagę odbierając telefon od nieznanej osoby. Pamiętajmy, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy. Najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy, czym większej kwoty tym lepiej.
- Pamiętajmy, że Policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda.
- W przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 i potwierdzić słowa „oficera”.
- Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.
- Oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.
- Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu . Adres ofiary uzyskują podszywając się pod pracownika poczty, który chce zweryfikować dane adresowe przesyłki, która ma dotrzeć do wytypowanej osoby. Starsza osoba często sama podaje miejsce zamieszkania, wierząc, że rozmawia z pracownikiem urzędu pocztowego.
Policja zwraca się z apelem do rodzin starszych osób, aby jak najczęściej przy rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112 !!!