Wzmożone działania policjantów w trosce o bezpieczeństwo sanitarne
Epidemia wywołana zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 niestety przybiera na sile. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, wieruszowscy policjanci prowadzą kontrole placówek handlowo-usługowych. W takich miejscach można spodziewać się zarówno policjantów w mundurze jak i tych, którzy na co dzień pełnią służbę nieumundurowani. Także w najbliższą niedzielę "handlową" policjanci będą prowadzili wzmożone kontrole w tym zakresie.
Rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 oraz zdarzające się wciąż przypadki osób, które nie stosują się do obowiązujących przepisów sanitarnych sprawia, że policjanci intensyfikują kontrole osób, które w przestrzeni zamkniętej mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Są to m.in. placówki handlowo - usługowe, urzędy, środki komunikacji publicznej. W myśl obowiązujących przepisów to właśnie w tych miejscach powinniśmy korzystać z maseczek. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu, wieruszowscy policjanci zarówno umundurowani jak i ci którzy na co dzień pełnią służbę nieumundurowani, prowadzą m.in. kontrole placówek handlowo-usługowych. W trakcie tych kontroli funkcjonariusze sprawdzają, czy właściciele, pracownicy i klienci tych obiektów, stosują się do obecnie obowiązujących obostrzeń sanitarnych, a przede wszystkim czy zasłaniają usta i nos maseczką. Apelujemy, zakrywajmy usta i nos, dezynfekujmy dłonie i zachowujmy dystans wszędzie tam, gdzie mamy taki obowiązek i gdzie jesteśmy narażeni na zbyt bliski kontakt z innymi osobami. Już w najbliższą niedzielę "handlową" w czasie zakupów przedświątecznych, policjanci również będą prowadzili wzmożone kontrole w tym zakresie.
Przypominamy, że od 1 grudnia 2021 roku obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Nowelizacja przepisów w tym zakresie zakłada bardziej restrykcyjne limity osób przebywających między innymi w restauracjach, sklepach, galeriach handlowych, kinach, teatrach, a także w siłowniach i centrach fitness.
- Sklepy, galerie handlowe, siłownie, muzea i galerie sztuki (sklepy wielkopowierzchniowe):
limit: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
- Restauracje, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, baseny, aquaparki:
limit obłożenia to 50 procent.
- Lokale gastronomiczne działają w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 50 proc. obłożenia lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
- Wesela, komunie, dyskoteki, zgromadzenia:
limit na zgromadzeniach i uroczystościach to 100 osób.
- Obiekty sportowe:
limit to 250 osób.
- Zasłanianie ust i nosa:
Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze, - u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).
Pamiętajmy, że obowiązujące przepisy służą ochronie życia i zdrowia nas wszystkich. Stosujmy się do nowych zaleceń i obostrzeń, ponieważ troska o życie i zdrowie to nasza wspólna sprawa.
Wszystkie aktualne zasady i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa dostępne są na stronie
asp. sztab. Damian Pawlak