O cyberprzemocy rozmawiali podczas wywiadówki
W szkole Podstawowej w Pieczyskach wieruszowscy policjanci rozmawiali na temat zagrożeń wynikających z użytkowania Internetu. Temat bardzo ważny dla rodziców by zwracali uwagę na to co przeglądają w telefonach ich pociechy. Niestety coraz częściej szkolny hejt przenosi się do Internetu.
Wczoraj (11 września 2023 roku) w Szkole Podstawowej w Pieczyskach policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną spotkali się z rodzicami uczniów tej szkoły. Prelekcja odbyła się na zaproszenie Pani dyrektor szkoły mgr Barbary Gonera. Tematem spotkania była cyberprzestępczość, cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo podczas zbliżającego się sezonu grzybobrania. Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na to, że każdy ma prawo wykorzystać internet do własnego rozwoju czy zabawy, jednak ponosi także odpowiedzialność za swoje działania. Młodzi ludzie często mają złudne przekonanie, iż nowe technologie zapewniają im pełną anonimowość. To czy na pewno, i jakie są konsekwencje naruszania norm i zasad wyjaśnili prowadzący spotkanie policjanci. Wspomniano zasady bezpiecznego poruszania się w internecie oraz przytoczono wiele przykładów potencjalnie niebezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży w internecie.
Do cyberprzemocy można zaliczyć wyzywanie, ośmieszanie, oczernianie innej osoby bądź grupy osób za pośrednictwem Internetu. Cyberprzemocą jest również filmowanie lub fotografowanie kogoś bez jego zgody, a następnie zamieszczanie w sieci tych materiałów. Taką formą przemocy są zagrożone w szczególności dzieci, które nie zdają sobie sprawy z czyhających na nie internetowych niebezpieczeństw.
Zbliżający się sezon grzybobrania był kolejnym tematem spotkania. Policjanci przypomnieli, aby zwracać uwagę na osoby starsze, które często pochłonięte wędrówką po lesie oddalają się od głównych duktów i tracą orientację w terenie. Pamiętajmy by wybierając się do lasu powiadomić domowników o miejscu gdzie się wybieramy ułatwi to służbom poszukiwania zaginionych osób. Wybierając się na grzyby nie zapomnijmy również naładować telefon komórkowy dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z bliskimi, wezwać pomoc i poinformować, gdzie aktualnie jesteśmy.
asp. Piotr Siemicki