Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo na pracownika banku

Skala oszustw "pod legendą" jest ogromna. Dlatego wieruszowscy policjanci apelują - Nie bądźmy łatwowierni! Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, sprawdzajmy wiarygodność uzyskiwanych informacji, potwierdzajmy numery telefonów w przypadku osób powołujących się na różnego rodzaju instytucje, nie klikajmy w podejrzane linki. Pomysłowość przestępców jest ogromna, wykorzystują różne metody, aby uzyskać swój cel.

Do wieruszowskiej jednostki Policji 16 lutego 2024 roku zgłosiła się 36-latka, która oświadczyła, że telefonicznie skontaktowała się z nią osoba podająca się za pracownika banku. Podczas rozmowy mieszkanka powiatu wieruszowskiego uzyskała informację, że został złożony wniosek o udzielenie kredytu w jej imieniu. Kobieta poinformowała oszusta, że ma konto w innym banku podając jego nazwę. Następnie z pokrzywdzoną skontaktował się mężczyzna podający się za pracownika jej banku i zalecił, że w tej sytuacji trzeba podjąć środki zaradcze i zabezpieczyć konto. Oszust podał konto tymczasowe, które dla niej utworzył. Kobieta zalogowała się do bankowości internetowej przelewając swoje środki na podane konto. Ostatecznie 36-latka straciła oszczędności w kwocie 6000 zł. Funkcjonariusze przyjęli od pokrzywdzonej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa na jego szkodę. Mundurowi będą teraz prowadzili czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy oraz ustalenie i zatrzymanie sprawcy.

Apelujemy o zachowanie czujności!

Zapobieganie tego typu oszustwom polega przede wszystkim na zwiększaniu świadomości ludzi w zakresie metod i technik wykorzystywanych przez przestępców. Aby nie dać się oszukać musimy uważnie słuchać dzwoniącego i panować nad emocjami. Jeśli nasz rozmówca poinformuje, że pieniądze na naszym koncie są zagrożone lub z innego powodu należy przelać je na inne konto - od razu powinniśmy się rozłączyć. Dla pewności możemy samodzielnie zadzwonić do banku, by ostatecznie zweryfikować przekazane informacje.

aspirant. Piotr Siemicki

  • Akta sprawy, kodeks karny i kajdanki.
Powrót na górę strony