Za oknem coraz cieplej- rowerzysto przygotuj jednoślad do sezonu
W związku ze sprzyjającą aurą pogodową na terenie naszego powiatu możemy zauważyć na drogach coraz większą liczbę rowerzystów. I choć taki sposób przemieszczania na pewno jest korzystny dla naszego zdrowia, to rowerzyści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić swój sprzęt, a przede wszystkim przypomnieć sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego. Przestrzeganie przepisów z pewnością uchroni nas przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.
Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower. Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego warto sprawdzić, czy nasz jednoślad posiada obowiązkowe wyposażenie. Zatem przypominamy w co powinien być wyposażony nasz rower:
- Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu.
- Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.
- Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).
- Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.
- Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.
Pamiętajmy również o:
- używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
- korzystaniu z dróg dla rowerów,
- przestrzeganiu przepisów,
- nie wymuszaniu pierwszeństwa,
- sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
- nie ścinaniu zakrętów,
- korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.
Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).
Przypominamy, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy rowerem jest również wykroczeniem, a rozkojarzenie i brak koncentracji może skutkować powstaniem zdarzenia drogowego. W celu dbania o bezpieczeństwo kierujących, zarówno jednośladami jak i samochodami, policjanci wieruszowskiej drogówki zwracają się z apelem o przestrzeganie obowiązujących przepisów, kierowanie się trzeźwością, zdrowym rozsądkiem i kulturą jazdy. W stosunku do kierujących, którzy rażąco łamią przepisy, a tym samym mogą być potencjalnymi sprawcami zdarzeń drogowych policjanci będą bezwzględnie egzekwować respektowanie obwiązujących przepisów.
aspirant. Piotr Siemicki