Informacje

Uwaga na oszustów! Oni nie śpią

Data publikacji 04.12.2024

Nadchodzi gorączka świątecznych zakupów, część z nas kupuje ale i sprzedaje w internecie, by uniknąć tłumów w sklepach i znaleźć atrakcyjne oferty. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, który stracił ponad 3 000 złotych chcąc sprzedać przystawkę do robota kuchennego. Sprawdzajmy autentyczność stron internetowych. Bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać.

Święta to czas radości, ale również wzmożonych zakupów. Coraz więcej osób korzysta z internetu, by uniknąć tłumów w sklepach i znaleźć atrakcyjne oferty. Niestety, wzmożona aktywność konsumentów to również okres żniw dla cyberprzestępców. Kupuj wyłącznie w zaufanych sklepach, uważaj na podejrzane oferty i zawsze zabezpieczaj swoje dane.

3 grudnia 2024 roku do policjantów zgłosił się 70-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, który przekazał mundurowym, że został oszukany. Z uzyskanych informacji wynika, że mężczyzna chciał sprzedać przystawkę do robota kuchennego na jednym z portali internetowych. Po wystawieniu ogłoszenia otrzymał informację że „kupujący zapłacił za towar i wysyłkę”. Mężczyzna otrzymywał instrukcje jak ma dalej postępować. Osoba podająca się za pracownika działu technicznego strony internetowej zadzwoniła do niego i przekazała ,że nastąpiła pomyłka gdyż na jego konto wpłynęły środki za 6 takich urządzeń. W związku z tym poszkodowany został poproszony o potwierdzenie w aplikacji mobilnej swojego banku wysłane kody blik. Po chwili zorientował się, że z jego kont znikło łącznie ponad 3 000 złotych.

Oto kilka zasad jak bezpiecznie robić zakupy w internecie?

  1. Kupuj w sprawdzonych sklepach. Zanim dokonasz zakupu, upewnij się, że sklep jest zaufany. Sprawdź opinie w internecie, zwracając uwagę na komentarze dotyczące wiarygodności i jakości obsługi klienta. Unikaj sklepów, które mają tylko pojedyncze, entuzjastyczne opinie – mogą być fałszywe.
  2. Zwracaj uwagę na adres strony. Upewnij się, że adres strony internetowej zaczyna się od "https" i widoczna jest ikona kłódki. Oznacza to, że połączenie jest szyfrowane i trudniejsze do przechwycenia przez hakerów.
  3. Nie daj się zwieść zbyt niskim cenom. Oferty znacznie tańsze niż rynkowe mogą być próbą oszustwa. Jeśli cena wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, lepiej zachować ostrożność.
  4. Korzystaj z bezpiecznych metod płatności. Wybieraj płatności za pobraniem, systemy płatności online lub korzystaj z kart kredytowych, które oferują dodatkowe zabezpieczenia. Unikaj przelewów bezpośrednich na konto sprzedawcy, zwłaszcza w przypadku nieznanych sklepów.
  5. Uważaj na podejrzane e-maile i SMS-y. Nie klikaj w linki w wiadomościach, które wyglądają na podejrzane. Zawsze loguj się na swoje konta bankowe czy sklepowe bezpośrednio przez oficjalną stronę, a nie przez przesłane odnośniki.
  6. Unikaj publicznych sieci Wi-Fi. Robienie zakupów w miejscach publicznych, korzystając z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, naraża Cię na przechwycenie danych.

Dzięki tym prostym zasadom zakupy świąteczne będą nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

st. asp. Piotr Siemicki

Powrót na górę strony