Informacje

Rowerzysto przygotuj jednoślad do sezonu i pamiętaj o swoich obowiązkach!

Data publikacji 24.04.2025

Wiosenna aura zachęca nas do wycieczek rowerowych i aktywnego spędzania czasu. Rozpoczynając sezon rowerowy zadbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz innych przestrzegając przepisów ruchu drogowego. Zachęcamy do korzystania kasków podczas jazdy i nie zapomnijmy o sprawdzeniu stanu technicznego i obowiązkowego wyposażenia naszego jednośladu.

Bezpieczeństwo rowerzystów w dużym stopniu zależny od kierujących jednośladami i ich zachowania w ruchu drogowym. Przestrzeganie przepisów, dbanie o właściwie wyposażenie naszego roweru oraz odpowiednie utrzymanie jego stanu technicznego z pewnością przyczyni sie do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego warto sprawdzić jego stan techniczny:

  • Dokładnie obejrzyj ramę, koła i opony – uzupełnij ciśnienie, sprawdź bieżnik i dokręć śruby.
  • Zweryfikuj sprawność hamulców, łańcucha oraz przerzutek.

Zwróćmy uwagę czy nasz jednoślad posiada obowiązkowe wyposażenie w:

  • Lampe ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu.
  • Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.
  • Lampe ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).
  • Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt. Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.

Pamiętajmy, że rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego i musi znać oraz przestrzegać przepisy. Poza strefą zamieszkania dzieci do 10. roku życia mogą jeździć rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku 10–18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

Dbając o swój rower i przestrzegając przepisów, zwiększasz bezpieczeństwo – swoje i innych!

st. asp Piotr Siemicki

Powrót na górę strony